قوتها و ضعفها + بزرگ ترین نقطه قوت احمدی نژاد

همواره در قرآن کریم برای رسیدن به فردایی بهتر «محاسبه» تأکید شده است.

مقام معظم رهبری نیز برای رسیدن به آینده ای بهتر ملاک سنجش را همین نکته قرار دادند و برخلاف گذشته که شاخصه های فراوانی را برای رسیدن به انتخابی بهتر در انتخابات بیان می نمودند این بار به همین نکته حساس بسنده نموده و فرمودند:

«این را همه بدانند که آنچه ما برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی که وجود دارد... آن چیزهائی که امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب میشود، اینها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین کند؛ آن چیزهائی که امروز نقاط ضعف شناخته میشود ــ که ممکن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید ــ این نقاط ضعف را باید از خود دور کند.»

برای رسیدن به این محاسبه قوت ها و ضعف ها نگاهی به بیانات رهبری از ابتدای شکلگیری این دولت و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد می پردازیم:

مقام معظم رهبری در سال 84 در جمع هیئت دولت و رئیس جمهور دکتر محمود احمدی نژاد با طرح یک سؤال ماهیت دولت های قبلی و نقطه ضعف بزرگ آنها را متذکر میشوند آنجایی که فرمودند: «بعضى‌ها مى‌گویند شما بعد از 27 سال مى‌خواهید دولت اسلامى تشکیل دهید؟» سؤالی که ادعای دولتهای قبلی مبنی بر جدایی دین از سیاست را واضح می سازد چنانچه تشکیل دولت اسلامی را محال و حتی اشتباه می دانستند که خود رهبری پاسخ این ضعف بزرگ را در جمع هیئت دولت بیان می فرمایند: «نه، تلاش و اقدام براى تشکیل دولت اسلامى از روز اول شروع شد؛ منتها افت و خیز داشته؛ پیشرفت و عقبگرد داشته؛ در جاهایى موفق بودیم، در برهه‌یى موفق نبودیم. بعضى از ماها وسط راه پایمان لغزید؛ بعضى از ماها در اصل هدف مردد شدیم؛ بعضى از ماها نتوانستیم خود را نگه داریم؛ دلبسته‌ى به رفتارهاى طاغوتى شدیم.»

در نظر رهبری بزرگترین نقطه ضعف نظام قبل از سال 84 عقیده نداشتن قسمت اعظمی از مسئولین برای تشکیل دولت با مبانی اسلامی و انقلاب بوده است. چنانچه در ادامه سخنان خود می فرمایند: «من چهار پنج سال پیش همین‌جا در حسینیه این مطلب را با مجموعه‌ى کارگزاران مطرح کردم؛ گفتم انقلاب اسلامى، نظام اسلامى، دولت اسلامى و بعد کشور اسلامى. اگر دولت ما اسلامى شد، آن وقت کشورمان اسلامى خواهد شد. اگر من و شما در معاشرتمان، در رفتارمان، در طلب مالمان، در مجاهدتمان، نتوانستیم خود را به حد نصاب برسانیم، از آن دانشجو، از آن جوان بازارى، از آن عنصر در رده‌هاى پایین دولتى، از آن کارگر، از آن روستایى، از آن شهرى چه توقعى مى‌توانیم داشته باشیم که اسلامى عمل کنند؟ چرا مردم را بیخود ملامت مى‌کنیم؟ نباید ملامت کنیم. اگر کمبودى هست، خودمان را باید ملامت کنیم؛ «لوموا انفسکم». اول، ما اسلامى مى‌شویم؛ وقتى اسلامى شدیم، «کونوا دعاة النّاس بغیر السنتکم»؛آن وقت عملِ ما مردم را مسلمان واقعى خواهد کرد و کشور، اسلامى خواهد شد؛ هم احکام و مقررات اسلامى است، هم اجرا اسلامى است، هم دولتمردان اسلامى‌اند، هم مردم به تبع حال و به تبع دولتمردان از لحاظ اخلاقى اسلامى خواهند شد.»

حال باید دید این دولت پس از 8 سال چه پاسخی به مهمترین دغدغه رهبری و نقطه ضعف کشور داده است؟

مقام معظم رهبری در جمع هیئت دولت سال 91:

 «یک بخش دیگر از این نقاط قوّتى که به نظر من روى آن باید تکیه کرد، مسئله‌‌ى برجسته شدن ارزشهاى انقلاب است. در این سالهائى که دولت نهم و دولت دهم بر سر کار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهاى‌‌انقلاب و چیزهائى که امام به آن توصیه میکردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه کاملاً برجسته شده: مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى مسئولان، استکبارستیزى، افتخار به انقلابیگرى. یک دوره‌‌اى بر ما گذشت که اسم انقلاب و انقلابیگرى و اینها به انزوا افتاده بود؛ سعى میکردند به عنوان یک ارزش منفى یا ضد ارزش، از این چیزها یاد کنند؛ مقاله مینوشتند، حرف میزدند، گفته میشد. امروز خوشبختانه اینجور نیست، درست بعکس است؛ گرایش عمومى مردم و مسئولان کشور به حرکت انقلابى، جهتگیرى انقلابى، ارزشهاى انقلابى و مبانى انقلاب است. این را توجه داشته باشید که یکى از عوامل گرایش مردم به دولت، همینهاست؛ یعنى مردم به این ارزشها اهمیت میدهند. مسئله‌‌ى دعوت به عدالت، مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى، دور بودن مسئولان از تجمل؛ اینها خیلى چیزهاى مهمى است.»

و در ادامه یکی از دلایل دشمنی با دولت را همین نکته ابراز می دارند:

«عامل دوم این دشمنى‌‌ها، زنده شدن شعارهاى انقلاب است. وقتى شعارهاى انقلاب کمرنگ شود، پنهان شود، آنها طبعاً بیشتر خوششان مى‌‌آید و چهره‌‌ى همراه‌‌ترى میگیرند؛ هرچه شما شعارهاى انقلاب را پررنگ‌‌تر کنید، آنها چهره‌‌شان عبوس‌‌تر و خصمانه‌‌تر میشود؛ این چیزِ طبیعى است.»

و این بزرگترین نقطه قوت است که می بایست در دولت آینده تداوم یابد و تقویت گردد و قطعاً دولتی با تفکر تکنوکرات و لیبرال چونان دولتهای قبل از دولت نهم و دهم (هاشمی، خاتمی) و افرادی چون محمد باقر قالیباف و محسن رضایی نخواهند توانست در تداوم این مهم موفق باشند.

دوستان دقت کنند که مخالفان همیشه در پی آنند که همه ی ماهیت احمدی نژاد را در «عملکرد» که برای هرکسی دچار ضعفها و کاستی هایی خواهد بود به بررسی و به قول خودشان نقد بگذارند در صورتی که مقام معظم رهبری همیشه این ورق را برگردانده و نقات قوت دولت را در زمین «رویکرد»ها به بررسی گذاشته اند و ما نیز باید بتوانیم چنین تفکیکی داشته باشیم. و خدا را شکر تمام نقاط قوت احمدی نژاد در «رویکرد»ش و ضعف هایش در «عملکرد»ش می باشد که البته ضعف در عملکرد امری طبیعی است.

----------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت: مطالب برگرفته ازبیانات امام خامنه ای در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت ( ۱۳۸۴/۰۶/۰۸)


/ 9 نظر / 42 بازدید
بهاری

سلام! ممنون از مطلب زیباتون! کاش این روزها بعصیها بجای چشم بسته داد و بیداد کردن، این طور دقیق و منطقی بحث کنند! ولی وقتی "هدف" چیز دیگه ای باشه و بعضی هم "فریب" بخورند، و تو رو دربایستی تخته گاز رفتنشون بمونن و جرأت نکنن به اشتباهشون در مورد دولت اعتراف کنن، وضع همین میشه دیگه! راستی! من هم با "تقویم بدون تو..." بروزم! یا مهدی عج!

پویش مردمی دعوت از دکتر الهام

سلام به یاری خداوند با استعانت از حضرت بقیه الله منجی بهار بشریت سایت امضاء الکترونیک جهت دعوت از جناب آقای دکتر الهام به منظور حضور به عنوان کاندیدا در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری آغاز بکار کرد لطفا با باز نشر این خبر در فضای مجازی و حقیقی و یا لینک ما در سایت و وبلاگ خود و همچنین ثبت نام در سایت ما را در گسترش فعالیت ها یاری دهید http://www.elham92.ir/

معید

:((هرچه شما شعارهاى انقلاب را پررنگ‌‌تر کنید، آنها چهره‌‌شان عبوس‌‌تر و خصمانه‌‌تر میشود؛ این چیزِ طبیعى است)) لبّ کلام و دیگر هیچ...... درود بر تو

بهاری

سلام! خدا قوت! با "چگونه احمدی نژادی شویم؟" بروزم! یا علی ع![گل]

بچه دهاتی

سلام . خدا وکیلی در حوزه عملکرد هم - از آنجا که تمام حضرات تا بحال کاندیدا شده مسئولیت های ریز و درشتی داشته اند - کارکرد یک روز دکتر ، به کارکرد یک سال عزیزان می چربد . حاضرم مقایسه عینی کنم . در حوزه خدمات شهری ، درحوزه دیپلماسی ، درحوزه امنیتی ، در حوزه خدمات عمرانی و زیربنایی ، ....

حامی

http://mashaei92.blogfa.com/ حامیان مهندس مشایی در مازندران انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

حامی

http://mashaei92.blogfa.com/ حامیان مهندس مشایی در مازندران انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

حامی

http://mashaei92.blogfa.com/ حامیان مهندس مشایی در مازندران انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

سبز بهاری

پاسخ به یک شبهه کلیشه ای آیا ما منحرف شده­ایم؟ یکی از تهمتهایی که در سالهای اخیر و خصوصاً در دوره دولت دهم به دکتر احمدی نژاد و حامیانش به کرّات زده می شود، «منحرف بودن» و «منحرف شدن» است که لازم است در این خصوص برخی حقایق پاسخ داده شود. این اتهام از سوی دو جریان مختلف به دکتر و حامیانش زده می شود که البته هریک به نیت و غرض خاصی این اتهام را مطرح می کنند: جریان نخستی که اتهام «منحرف بودن» را مطرح می کند، جریان رقیب دکتر در انتخابات سوم تیر 84 است که با محوریت هاشمی و خاتمی از روزهای اول دولت نهم به اتهام زنی به دولت مشغول بوده اند. جریان دیگری که اتهام «منحرف شدن» را مطرح می کند جریانی است که هرچند در 84 و ابتدای دولت نهم در کنار دکتر بود اما به تدریج از او فاصله گرفت و بعد از آن که نتوانست ژرفای تصمیم دکتر در معاون اولی مهندس مشایی را فهم کند، رو به روی او قرار گرفته و اکنون نیز این تهام را به او مطرح می کنند. از آنجایی که معمولا هوادارن دکتر به گروه اول چندان اعتنایی نمی کنند به اتهام اول نپرداخته و جوانب اتهام دوم را بررسی می کنیم: sabzebahari.blogfa.