مهندس مشایی و عاشورا

قسمت هایی از سخنان مردی که حاشیه سازش خواندند (نمی خواهم بگویم حرف های جدیدی است، میخواهم بگویم گناهش این بود که اسرار هویدا میکرد، اسراری که در دل ها در پس حجاب ها مانده بود):

وقتی این احادیث را می بینیم که اگر کسی برای امام حسین (ع) گریه کند، دیگری را بگریاند یا اگر نتوانست خود را به گریه بزند، بهشت بر او واجب می شود، این خیلی شاید قابل باور نباشد.

این حدیثی جعلی نیست و واقعی است، اما آیا واقعا اینگونه است که هر کس گریه کند، هر کس بگریاند، یا هر کس خود را به گریه بزند برای امام حسین (ع) یا طبق برخی دیگر از روایات به اندازه پر مگس در رثای امام حسین (ع) اشک از چشماش جاری شود، بهشت بر او واجب می شود؟

باید تحقیق کنیم که این حدیث از کیست و کجا و در چه شرایطی گفته شده است؛ این حرف من نیست، این حرف شهید مطهری است.

زمانی بود که بردن نام امام حسین (ع) یک جرم سنگین بود و حداقل جزای آن سیاه چال بود، چرا که بردن نام امام حسین (ع) باز کردن دوباره زخم عاشورا بود و دوباره خون سرخ ایشان را جاری می کرد، در حالی که به خیال ظالمان و ستمگران زمان این زخم بسته شده بود و خاک هم روی آن ریخته شده بود. در این شرایط اگر کسی می خواست اسم امام حسین (ع) را ببرد این یک موضع گیری سیاسی و معرفتی و یک اعلام موضع بود.چنین کاری به معنای معارضه، مقابله، مجاهده و محاربه با سیستم حاکم بوده است و جرم آن دیگر حتی سیاه چاله هم نبوده بلکه جزای این جرم مرگ بوده است.
در چنین شرایطی است که این حدیث گفته می شود که اگر کسی برای امام حسین (ع) گریه کرد، دیگران را گریاند و یا حتی خودش را به گریه کردن زد، بهشت بر او واجب می‌شود.

روزی هنگامی که در حال خواندن زیارت عاشورا بودم، یکی از دوستان از من پرسید، آیا اینکه میگویند، با خواندن زیارت عاشورا و گریه کردن برای امام حسین (ع) به بهشت می روید، درست است؟ که در پاسخ وی گفتم اگر منظور تو این است که من یکبار از روی متن این کلمات را بخوانم و مقداری هم گریه کنم، پس به بهشت می روم، حداقل بنده چنین اعتقادی ندارم.

رفتن به بهشت با خواندن زیارت عاشورا و گریه کردن برای امام حسین (ع) یک شرط دارد و آن اینکه واقعا خود را در محضر خدا ببینیم و مخاطب ما خدا و امام حسین (ع) باشند و در محضر ایشان از عمق جان بگوییم انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم و به آن معتقد و پایبند باشیم، این انسان را بهشتی می کند.

----------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:

1- یادش برای آیندگانی که تاریخ را خواهند خواند و قضاوت خواهند کرد و شاید لعنت بر گذشتگان خود بفرستند، گرامی باد

2- چنو وقته که خیلی به خاطر فوت شدن یکی از دوستای خوبم به نام حسن آقای فرامرزی دلم گرفته... همیشه رو لباش خنده بود و انشاالله با خنده مهشور شود... به یادش فاتحه مع صلوات


/ 2 نظر / 64 بازدید
.......

احسنت. ای کاش تاریخ و محل سخنرانی را قید می کردید. اگر هم فیلم یا فایل صوتی اش را دارید که خواهش می کنم برای دانلود قرار دهید. خدا دوست شما را هم رحمت فرماید.

.

خدايش رحمت كند . با ائمه (محشور) فرمايد