((جمود)) تنها مسیر انحرافی موجود...

تعصب در معنای مذموم خود به‌ معنای‌ «ایستایی»، «تحول‌ ناپذیری»، «تحجر»، «جمود» و «برنتابیدن‌ فرهنگ‌ و ارزش‌های حق‌ و متعالی»‌ است‌ که‌ در ساحت‌ بینش‌ و دانش‌ «تحجر» نام می گیرد و‌ در حوزه‌ گرایش‌ و رفتار «جمود» خطاب می شود و عقل‌ و دل‌ و ابزارهای‌ معرفت‌یاب‌ و منابع‌ شناخت‌زا را نیز شامل‌ می‌گردد.

در آیه­ 113سوره بقره آمده است: «یهودیان گفتند: مسیحیان هیچ موقعیتى نزد خدا ندارند و مسیحیان نیز گفتند: یهودیان هیچ موقعیتى ندارند و بر باطلند».

این آیه سرچشمه اصلى تعصب را، جهل و نادانى معرفى کرده است. زیرا افراد نادان همواره در محیط زندگى خود محصورند و غیر آن را قبول ندارند، و سخت دل مى‏بندند و غیر آن را منکر مى‏شوند.

در آیه دیگر سوره بقره، آیه 74 نیز در معنای جمود آمده است: «پس از آن دلهاى شما چون سنگ، سخت گردید، حتى سخت‏تر از سنگ که از سنگ، گاه جویها روان شود و چون شکافته شود آب از آن بیرون جهد» که در حقیقت‌ آدمیانی‌ را منظور می‌کند که‌ تمام‌ وجودشان‌ سخت‌ و سیاه‌ شده‌ و در برابر اندیشه، اشراق، شناخت‌ و شهود، نفوذ ناپذیرند و از گروه‌ اصحابِ‌ تفکر و اندیشه‌ و ارباب‌ شهود و ذوق،‌ خارج بوده‌ و هدایت‌ ناپذیرند.

  در حدیثی هم می خواندم در موضوع تعصب (به عنوان یک اخلاق مذموم) از پیامبر گرامى اسلام(ص): «ایشان همه روز از شش چیز به خدا پناه مى‏برد: از شک و شرک و تعصب و غضب و ظلم و حسد».

با بررسی آثار تحجر وتعصب ورزی در احادیث به این نکات می رسیم:

1-    بی ایمانی   :   در حدیثی از امام صادق(ع) مى‏خوانیم: «کسى که تعصب به خرج دهد یا براى او تعصب داشته باشند پیوند ایمان را از گردن خویش برداشته است».

2-     انحراف از حق   :   طبق آیه 91سوره بقره تحجر عقلی، قلبی‌ و تحجر در موضع‌ عملی‌ و رفتاری، علت‌ عدم‌ پذیرش‌ حق‌ و گرایش‌ به‌ کمال‌ و سعادت‌ واقعی‌ می‌گردد.

3-     سوء مدیریت   :   متحجران‌ از اسلام‌ جز آموزه‌های‌ بسته‌ و رسوب‌ شده‌ و انعطاف‌ ناپذیر در برخورد با اقتضائات‌ زمان‌ و مکان‌ ندارند و هرگز پذیرای‌ نقد اندیشه‌ و عمل‌ خویش، بازشناسی‌ و بازنگری‌ فکر و فعلِ‌ به‌ اصطلاح‌ اسلامی‌ خود نیستند و همواره‌ راکد و تحول‌ ناپذیرند.

4-    عقب ماندگی و جاهلیت   :   در حدیثی از حضرت رسول(ص)  آمده است: «کسى که در قلبش به اندازه دانه خردلى عصبیت باشد خداوند روز قیامت او را با اعراب جاهلیت محشور مى‏کند».

5-    ایجاد تفرقه در جامعه   :   اگر جامعه ای از مجموع افراد و گروههای متعصب  که یکدیگر را قبول ندارند تشکیل شده باشد، هیچگاه اتحاد و انسجام در بین آنها رخ نخواهد داد.  به همین جهت می باشد که استعمار گران تلاش می کنند بین ملتهای اسلامی تعصب کورکورانه و منفی را رواج دهند و حتی در داخل کشور هم با ایجاد تعصب مذموم بین گروهها و اقوام مختلف وحدت ملی را از بین می برند، دقیقاً مثل فضای فعلی کشور در کنار هشدارهای هر روزه ی مقام معظم رهبری.

و در این میان بدترین جایگاه را کسانی دارند که با «جمود» خود دیگران را نیز به «جمود» فرا می خوانند. جمود، انسان را به گمراهی و یاری باطل می کشاند و چشمانش را بر حق و حقیقت می بندد که نمونه آن در فضای سیاسی کشور بسیار است. تا آنجایی که حتی سخن ولی فقیه را نیز منکر می شوند و فرد «جمود زده» در مراتب کوچکتر به اعمال تغییرات در خبررسانی ها نیز می پردازد، مثل حرکت غیر اخلاقی که سایت فارس نیوز برای چندمین بار طی ماه های اخیر انجام داد:

با توجه به این نامه به وضوح متوجه اعمال تغییرات در آن هستید. چراکه با اندکی توجه می توان فهمید که جمله ی زیرِ «بسمه تعالی» در متن نامه بالا دو تکه ای است و خیلی ناشیانه دو نامه متفاوت از هم به یکدیگر چسبانده شده اند و فوتوشاپ است. و  تنها «جمود سیاسی» علیه دولت است که این رسانه ها را وادار به انجام این حرکات بچگانه می کند. لینک اصلی در جهان نیوز به نقل از فارس نیوز

/ 11 نظر / 86 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منتظرخورشید

سلام علیکم لعنت خدا بر دروغگویان و کذابان جهان نیوز و فارس و دیگر مخالفان دکتر احمدی نژاد

سید احمد

سلام به مطلب جدید به عنوان دنیای کوچک یک استوانه ی نظام حاج آقا ناطق نوري به روزم لطفا نظر بده

سید احمد

سلام به مطلب جدید به عنوان دنیای کوچک یک استوانه ی نظام حاج آقا ناطق نوري به روزم لطفا نظر بده

پرچم

سلام با مطلبی پیرامون فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه بروزم خوشحال میشم نظرشمارو بدونم سوم تیر ادامه دارد... پرچم ایران اسلامی هنوز بالاست

سید احسان

سلام علیکم بهترین عمل منتظران برای ظهور امام زمان http://www.elteja.com در راستای تعجیل در فرج حضرت مطالب عالی این سایت را در وبلاگ خوب خویش درج نموده و تا میتوانید تبلیغ کنید بنده هم مثل شما وبلاگ دارم و همین کار را انجام میدهم باشد تا قلب نازنین و شکسته ی مولای مظلوممان با فرجش در همین سال خشنود شود ان شا الله

محمد

سلام کمپین دعوت از مهندس سید مجتبی ثمره هاشمی هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم افتتاح شد لطفا با لینک کردن ما را یاری دهی http://www.amlya92.blogfa.com/

سید احمد

سلام توقع دیگه ای از سایت سردار زاکانی داشتی؟؟

آدم زمینی

سلام علیکم مراسم استقبال از رئیس جمهور انقلابی دکتر احمدی نژاد به پاسداشت 8 سال دیپلماسی فعال ایشان برگزار می گردد . زمان : جمعه ، 7 مهرماه مکان : فرودگاه مهراباد ، پاویون دولت جهت کسب اطلاعت بیشتر و زمان دقیق بازگشت رئیس جمهور به وبلاگ سفیر عدالت مراجعه کنید . http://pishvaz8.blogfa.com/

پرچم

سلام با مطلبی پیرامون استقبال از رئیس جمهور بروزم نظر فراموش نشه در بازنشرش کمک کنید

راضیه

نه دی در کلام حجت الاسلام طائب http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7567