سخنان یک مهندس که روحانی است...

متن زیر سخنان مهندس مشایی در جمعی دیروز بود که مرا واردار کرد مطلب توبه می کنم از احمدی نژادی بودن! را بنویسم(در ضمن در پی نوشت دلیل تیتر متن را بخوانید)

دو قسمت از سخنان مهندس مشایی را که جایی منتشر نشده در اینجا برای علاقمندان میگذارم و ادامه سخنان ایشان به نقل از سایت نهاد ریاست جمهوری (***) منعکس شده است. در ضمن افرادی که درصد انحرافشان بالاتر است متن روزنامه شهروند (*****) را که بعد از متن نهاد ریاست جمهوری در زیر آمده است بخوانند:

1- مهندس مشایی در ابتدای سخنان خود در پاسخ به ابراز ارادت و احساسات پرشور جمع حاضر خطاب به ایشان گفت: جلسه ما اصلا انتخاباتی نیست برای اینکه مصلحت دولت این نیست که وارد فعالیت انتخاباتی شود فعلا رئیس جمهور هست. اگر هم در کشور گفتمانی مطرح است گفتمان خودش موضوعیت دارد و مستقل از افراد است و طبق سخن این برادر عزیزمان، دکتر احمدی نژاد نماد این گفتمان است. الان هم ایشان هر وقت تشخیص داد ورود پیدا کند حتما ورود پیدا خواهد کرد. 

مهندس مشایی افزود: آن چیز که ما می فهمیم این است که ما تا آخرین لحظه که ضرورتی ندارد دولت در انتخابات ورود پیدا نمی کند تا تحت تأثیر قرار نگیرد. شما لطف می فرمایید شعارهایی را خطاب به بنده اعلام می کنید ولی بنده در آن سطوحی نیستم که شما می فرمایید من تشکر می کنم ولی جلسه ما انتخاباتی نیستم.

2- مهندس در جواب یکی از دوستان که به شوخی گفت چرا بعضی روحانیون شما را مظلوم واقع کرده اند؟اظهار داشت که: من خودم روحانیم. مگر شغل من چیست؟ مگر غیر از این است که حرف این دوستان را می زنم؟

این ماجرای واعظان یک ماجرایی است. من خیلی وقت ها وقتی روحانی را می بینم خیلی دلم برایش می سوزد شاید یکی از مظلوم ترین اقشار جامعه ما روحانیت است.

ولی من دو برابر اینها این حرف هارا می زنم. من در جامعه وعاظ که یک عنوان مهندسی را یدک می کشم، نیایم درسهای این مکتب را بگویم خب شما که درس میدهید چطور می خواهید بفهمید خوب درس داده اید یا خیر؟ خودتان هم بخواهید بگویید اثر دارد مگر؟ شما درس بدهید دیگران باید بگویند. بگذارید پزشکی، مهندسی، یک آدم صنعتگری، هنرمندی، ورزشکاری، اگر درست فهمید یعنی شما درست عمل کردید، نفهمید گیر شماست که نفهماندید حالا اگر درست گفت خداروشکر... معنی آن این است که این درس در جامعه منتشر شده ماهم اگر جایی می گوییم یعنی خوب درس داده اید.

(***)مهندس اسفندیار رحیم مشایی در دیدار با جمعی از دانشجویان، جوانان و فعالان اجتماعی، با بیان اینکه جمهوری اسلامی در عرصه جهانی ادعاهایی دارد که امروز در تمام دنیا نیز منتشر شده است، تصریح کرد: ادعای ما این است که اسلام در جهان فراگیر خواهد شد و البته آن قرائتی از اسلام که در ایران جاریست از چنین ظرفیتی برخوردار می باشد و حالا که قرار است، پرچم این مکتب از سوی ملت ایران برافراشته شده و جهان را بدین‌سو راهبری نماید، باید اندیشه‌هایمان را در طراز جهانی ارائه کنیم.

مشاور رییس‌جمهور اظهار داشت: امروز مردم دنیا بسیار به یکدیگر نزدیک شده و تقریباً هیچ اندیشه و اندیشمندی نیست که در عرصه جهانی رصد نشود، اما در ایران با وجود برخورداری از افراد صاحب فکر و اندیشه که پرشمار نیز هستند، به دلیل فقدان تبدیل آن به یک جریان فکری نتوانسته‌ یک مجموعه فکری و اندیشه‌ای برخوردار از قدرت اقناع کافی ارائه کند.

وی با بیان اینکه جهان امروز در دوره تحیر فلسفی بسر می‌برد، تصریح کرد:‌ غرب بیش از 100 سال است که در جایگاه الگو برای دیگر کشورها قرار گرفته و حتی در ایران نیز افراد زیادی هستند که بعضاً بدون آنکه خود متوجه باشند، تحت تأثیر این الگو قرار دارند، اما امروز غرب به لحاظ مدیریتی در عرصه‌های مختلف در بحران بسر می‌‌برد و دیگر توان مدیریت جهان را ندارد.

مهندس رحیم مشایی خاطرنشان کرد: البته اندیشمندان غربی به سرعت در حال اصلاح ضعف‌های مکتب فکری این سامان بوده و به دنبال آن هستند تا یک جریان فکری جدید به راه بیندازند و جمهوری اسلامی تا زمانی که آنها بتوانند این جریان جدید را ارائه کنند، فرصت جایگزینی جریان اندیشه‌ای خود را به جهانیان دارد و اگر از این فرصت استفاده نکند، جهان به سراغ گزینه دیگری خواهد رفت و منتظر ما نخواهد شد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به توان و تبحر غربی‌ها در ارائه و سر و سامان دادن به نظامات فکری باطل خود گفت: اگر مروری در تاریخچه کوتاه نگاه مردم به موضوع همجنس‌گرایی بیندازید، خواهید دید که غربی‌ها چقدر سریع قباحت این موضوع را در نظر مردم جهان ساقط کردند و این مسأله ما را به آ‌ن می‌دارد که برای تبیین نظام اندیشه‌ای و مکتب اسلام ایرانی بیشتر تلاش کنیم.

مشاور رییس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران به لحاظ فلسفی و فکری جامعه‌ای بسیار غنی است با نامبردن از فیلسوفانی چون بوعلی سینا، سهروردی، ملاصدرا و فلاسفه و عارفان نامدار دیگر، اضافه کرد: در ایران نتوانستیم، مجموعه فکری باقیمانده از این فلاسفه و عارفان نامی را نظامند کرده و در عرصه‌های مختلف اجتماعی به جریان بیندازیم، اگر نه ایران در حوزه مباحث علوم انسانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی اظهار داشت: یک کشور، ملت و یک مکتب فکری صرفاً با نیروی نظامی، فنی و علما و دانشمندان حفظ نمی‌شود، بلکه باید جوشش و تولید فکری داشته باشد؛ جوشش فکر و اندیشه‌ای که انرژی حرکت و تحول به جامعه بدهد.

مهندس رحیم مشایی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به اظهارات برخی حاضرین مبنی بر اینکه حامیان دولت تحت فشار قرار دارند، اظهار داشت: فکر نکنید که این دوره، دوره ما و شماست، کسی برای خود دوره‌ای ندارد. امروز دوره و روزگار امام است، همان امامی که بهار دوران است و بهاری بودن حساب و کتاب خود را دارد و بیش از هر چیز تحمل و صبر می‌خواهد، باید تحمل کنیم، یقین بدانید مشکلات پیش رو محو شده و 10 سال دیگر وقتی نام کسانی را که امروز بزرگ به نظر می‌رسند بر زبان بیاورید کسی آنها را به یاد نخواهد آورد.* مدعیان آزادی و دموکراسی به اصول شعارهای خود ملتزم نبودند

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: پیش از ما کسانی آمده‌اند و خدمت‌هایی به کشور کرده‌اند و البته شعارهایی نیز دادند و مدعی آزادی و دموکراسی شدند، اما به اصول آن ملتزم نبودند، اما شما باید همواره به حقیقت متعهد باشید و آن را بیش از هر چیزی دوست داشته باشید و اگر خلاف این عمل شود، مطمئن باشید دوره شما نیز به سر خواهد رسید.

مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه دوره شما تازه آغاز شده است، تأکید کرد:‌ چنانکه عاشق برای جلب محبت معشوق به انجام سخت‌ترین کارها روی می‌آورد، در مسیر انتظار حلول بهار نیز باید هزینه پرداخت، اگر چه از قدیم خیلی‌ها به بهار حساسیت فصلی داشتند.

وی خاطرنشان کرد: منتظران بهار باید همیشه بهاری، خلاق و اهل آفرینش بوده و به لوازم آنچه مدعی آن هستند، ملتزم باشند و مثل دیگرانی نباشند که حرف‌های زیبا زدند، اما به آن عمل نکردند. از سوال و انتقاد نیز واهمه نداشته باشید، چرا که سوال، ویژگی جامعه‌ای است که زنده و پویاست.

مهندس رحیم مشایی ادامه داد: اصول را فراموش نکنید؛ آزادی اصل بسیار مهمی است که بدون آن کمال معنا پیدا نمی‌کند و کسی که آزاد انتخاب نکند راه به کمال نمی‌یابد. جامعه باید مسیرش را خود انتخاب کند، البته اگر کسی بخواهد جامعه را مخدوش کند، این بحث دیگری است، اما آزادی محترم و حرمت آن واجب است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه دوره‌ها می‌گذرند، اما کسانی که به حقیقت پایبند باشند، تمام نمی‌شوند، گفت: امام راحل(ره) درباره انقلاب دو نکته فرمودند و در واقع جغرافیا و تاریخ انقلاب را تبیین فرمودند. امام خمینی(ره) فرمود هر جا ظلم باشد، مبارزه هست و هر جا مبارزه باشد، ما هستیم و این یعنی کل ارض کربلا و نیز فرمود مبارزه تا انقلاب مهدی (عج) ادامه دارد.

مشاور رییس‌جمهور افزود: برخلاف این نظر امام راحل برخی چنین گفتند که وقتی جمهوری اسلامی مستقر شد، ‌یعنی انقلاب به پایان رسیده و دیگر باید انقلابی‌گری را تعطیل کرده و کشور را اداره کنیم، اما تفکر امام (ره) این نبود و بر مبنای تفکر ایشان جمهوری اسلامی تأسیس شد تا انقلاب اسلامی را مدیریت کند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در نظام فکری امام خمینی (ره) یک پدیده جاودانه و جهانی است، اظهار داشت: کسانی که مدعی پیروی از افکار امام راحل هستند، باید عملاً این نظر را درک کرده و در رفتار، گفتار و پندار خود متعیّن کنند و صرف اینکه بگویند پیرو امام هستیم، قابل قبول نیست.

مهندس رحیم مشایی تصریح کرد: کسی که معتقد به انقلاب اسلامی و پیرو نظام فکری امام (ره) است باید آثار، لوازم و تبعات این اعتقاد را بپذیرد؛ آقایان و خانم‌های بهاری در مکتب امام عصر (عج) همه سربازند و سرباز نیز اگر فرمانده دارد و واقعاً سرباز آن فرمانده است، نگران جیره خود نیست و روحیه کاسبکارانه ندارد، چرا که باید بداند او سرباز کسی است که تأکید کرده ما از وضعیت شیعیان و سربازان خود غافل نیستیم.* باید همه سلایق در انتخابات حضور یابند و هر کس مورد اقبال مردم نبود کنار گذاشته شود

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه از زمان پایان جنگ تا امروز، ادعای برخی‌ها خیلی زیاد شده، اما عمل آنها تحلیل رفته، ضمن تأکید بر لزوم عملیاتی شدن باور و گفتمانی که تأسیس نظام جمهوری اسلامی را برای مدیریت انقلاب اسلامی می‌دانست، خاطرنشان کرد: براساس همین باور است که دکتر احمدی‌نژاد هزاران کیلومتر سفر می‌کند تا در مهمترین اجلاس سیاسی جهان از ارزش‌ها، باشجاعت دفاع کند.

مشاور رییس‌جمهور گفت: این دولت نظریه دارد و اتفاقاً گناه بزرگ این دولت هم این است که نظریه دارد و اصلاً کسانی که از این دولت احساس خطر می‌کنند، این احساس‌شان ناشی از برخورداری این دولت از نظریه است.

وی اضافه کرد: آیا فکر می‌کنید صهیونیست‌ها از این می‌ترسند که احمدی‌نژاد در یک جمع دانش‌آموزی گفت که رژیم صهیونیستی از بین رفتنی است؟ نه، نگرانی آنها از این است که احمدی‌نژاد و دولتش نظریه دارند و پای این نظریه ایستاده‌اند.

مهندس رحیم مشایی به درخواست دیدار اعضای شورای روابط خارجی آمریکا با دکتر احمدی‌نژاد در یکی از سفرهای وی به سازمان ملل اشاره کرد و اظهار داشت: اعضای این شورا حدود 30 نفر بودند و هر یک طوری سوالات خود را مطرح می‌کردند که مشخص بود منتظر بودند دکتر احمدی‌نژاد از پاسخ به سوال آنها عاجز بماند، اما این سرباز بهاری، همه آنها را یک به یک نه با امتیاز که با ضربه فنی شکست داد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز سطح فکری جامعه و اساساً منطق در جامعه بسیار رشد کرده و ارتقاء یافته است، گفت: نمی‌دانم نگرانی بعضی‌ها از چیست؛ باید اجازه داد همه سلایق به میدان بیایند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و آن وقت اگر مردم به هر کس اقبال نداشتند، خودشان او را کنار می‌گذارند.* معتقدیم ولایت فقیه متعلق به 75 میلیون ایرانی و حتی همه مردم جهان است

مشاور رییس‌جمهور ادامه داد: ما مثل بعضی از آقایان از ادامه راه منصرف نشده‌ایم و معتقدیم انقلاب اسلامی و ولایت فقیه این ظرفیت فکری را دارد که به مردم دنیا افق‌هایی را نشان دهد که از سر عشق، معرفت و محبت به آن افق‌ها روی بیاورند؛ ولایت فقیهی که ما می‌شناسیم و تعریفی که ما از آن داریم، متعلق به 75 میلیون ایرانی و حتی فراتر از آن متعلق به همه مردم جهان است.

وی اظهار داشت: اگر ولی فقیه شایسته‌ترین فرد برای هدایت جامعه است، تبعیت از او باید جهانی باشد؛ ولی فقیهی که ما پرچمدار آن هستیم، مهربان‌ترین چهره‌ای است که در دل‌ها و ذهن‌ها نقش می‌بندد و نسبت او به همه آحاد جامعه یکسان تعریف می‌شود.

مهندس رحیم مشایی تصریح کرد: ادبیات معرفی ولایت فقیه بسیار مهم است و مردم هر تعریفی را از هر کسی قبول نمی‌کنند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد خاطر نشان کرد: معتقدم شما طلوع انقلابید و جزء زایش‌های انقلاب هستید، آینده بی‌تردید از آن شماست و این راهی لطیف و شیرین است؛ چنانکه عشق شیرین است اما با سختی و تلاش، عجین می‌باشد.

مشاور رییس‌جمهور با تصریح بر اینکه برای باز کردن راه، جهت حضور اجتماعی مردم کوتاهی شده است، گفت: شما که مستحضر به پشتیبانی و حمایت از دولت و رییس‌جمهور هستید و خود را حامیان وی می‌دانید در طرح آزادانه نظرات خود محدودیت دارید تا چه رسد به مردم عادی.

(*****) بازتاب سخنان مشایی در روزنامه شهروند؛ به صورتی بسیار جذاب تر این متن تنظیم شده است:

به من میگویند حرفهای روحانیون را تو نباید بزنی

جرم من این است که صحبتهای روحانیون را بیان میکنم. به من میگویند تو نباید این حرفها را بزنی جواب من این است که اگر من مهندس ارزشهای دین را بیان نکنم و فقط قشر روحانی حرف بزند آیا این به معنای انتشار حرف روحانیون در جامعه است؟

 

 دولت تا آخرین لحظه وارد انتخابات نمی‌شود

دولت وارد انتخابات نمی‌شود چرا که الان موقعش نرسیده و تا آخرین لحظه که ضرورتی ندارد دولت وارد انتخابات نخواهد شد. جلسه ما انتخاباتی نیست اما درباره انتخابات تحلیل خواهیم داشت.

ما در جامعه پاسخگوی مناسب نداریم. واقعا کسی نیست که پاسخ بدهد. مسئله انسان و پاسخ به شبهات راجع به آن اساسیترین سوال بشر در آینده خواهد بود. در جلسه کنگره فارابی که مهمترین نشست علوم انسانی است من گفتم ادعاهای ما که در دنیا شنیده شده (مثلا ادعای راهبری جهان اسلام) و من اگرچه‌این ادعا را غلط نمیدانم منتها وقتی قرار است اسلام جهان آینده را فتح کند و ما این ادعا را داریم و راهبری فکری آن باید با ایران باشد در تراز این راهبری باید صاحب اندیشه بینالمللی و جهانی داشته باشیم.

آیا در حوزه‌اندیشه حتی یک نفر را داریم که دنیا او را رصد کند؟ آیا می‌توان مدعی راهبری جهان اسلام و دنیا بود ولیکن هیچ فرقی هم از این اندیشه رصد نشود؟ این به معنای این نیست که صاحب فکر در ایران نیست، اشتباه نشود اما جریان فکری که ارضا و سیراب شود وجود ندارد. این موضوع خیلی مهم است.

 

 امروز دوره تحیر فلسفی در جهان است

غرب که سالیان سال است قبله شده و لیبرالیسم نیز ترجمه ماتریالیسم است و اومانیسم و لیبرالیسم قبله دنیا شده‎اند و حتی در ایران هم نخبگان ما تحت تاثیرند، دنیای غرب از حیث مدیریت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... دچار بحران است. این بحرانها نشانگر این است که غرب توان فلسفی اداره دنیا را ندارد. ما باید این فرصت را غنیمت شمرده و اندیشه خود را جایگزین آن کنیم. چرا که معلوم نیست فرصت ما چقدر باشد و مطمئن باشید در دنیا هم اکنون هزاران پروژه در فکر ارائه مکتب است. به طور مثال همجنسگرایی که خیلی کار زشت و قبیحی بوده و با فطرت انسان سازگار نیست با تبلیغات زیاد در طول چند ده سال قباحت آن را به شدت سقوط داده‎اند و تنفر از آن کم شده چون همواره در حال کارند در غرب اندیشه‌ها را سریع تدوین می‌کنند و در حالی که ما در زمینه مراجع و منابع اسلامی بسیار غنی هستیم، ابن سیناها، ملاصدراها و ... را داریم اما آثار این اندیشه‌ها در جامعه جاری نیست. چرا که دست ما به افق بلند آنها نرسیده و در نتیجه بهره جامعه از این فیلسوفان بسیار کم شده است. ما در علوم انسانی مباحث بسیاری داریم که به آن بهایی نداده‎ایم. اگر میخواهید انقلاب ادامه پیدا کند باید به علوم انسانی بهای بسیار بیشتری بدهیم.

 

 انقلاب با انتشار اندیشه باقی میماند

انقلاب وقتی باقی میماند که حسی از آن منتشر شود، زندگی پیامبران خیلی معنادار است، همه مصایبی که برای ائمه پیش آمده است، نتایج وقایع و مصیبتهای وارده بر پیامبر است. امام مگر آمده که فقط برود زندان؟ از ائمه تنها فقط به ما معجزاتشان را نشان داده‎اند در حالی که امام واسطه بین خدا و بشر است و انسان را تا عرش می‌تواند ببرد. چه کارها که پیغمبر و ائمه باید میکرد ولی نشد یعنی نگذاشتند.

 مشایی اصلا مظلوم نیست

ما کجا اذیت شده‎ایم. مشایی اصلا مظلوم نیست، ما خودمان را مظلوم فرض می کنیم؟ فحش هایی را که به من داده‎اند را من نشنیده‎ام، ظلم اصلی ظلمی است که به ائمه کرده‎اند. ظلم هایی که الان در دنیا دارد انجام می‌شود و امام زمان مظلوم ناظر بر این ظلم هاست. آیا این مظلومیت قابل درک است؟

 

 راحتترین کار به نام امام و برای خود بودن است

این دوره، دوره امام است. راحتترین کار شیطان این است که به نام امام و برای خودمان باشیم. چند سال بعد اسم بعضی از افراد را خواهید شنید و پیش خود خواهید گفت: اینها امروز کجا هستند؟

 

 مشکل کشور عدم وجود فضای نقد است

مشکل کشور این است که کسی انتقاد نمی‌کند. من از انتقاد وارده دوستان بسیار خوشحال شدم چون این انتقاد نشان داد ایشان اهل تحمل و فکر است. جامعه‎ای که سوال کند زنده است و جامعه‎ای که سوال در آن تابو باشد زنده نیست.

 

 در دوره یکی از روسای جمهور خدمات خوبی انجام گرفت

در یک دوره خدمتهایی انجام شد، نباید این خدمتها را نادیده گرفت. به هرحال شعارهای خوبی دیدند، اسم مردم هم در همین دوره مطرح شد. حقیقت را هرجا دیدید دوست داشته باشید وگرنه قطعا دوره شما هم تمام می‌شود. آنها که مدعی آزادی بودند به حضورش پایبند نبوده و همین دلیل پایان دوران آنها بود، آنها حرفهای زیبا زیاد زدند منتهی به آن عمل نکردند.

اگر میخواهید دورانتان تمام نشود به آزادی پایبند باشید. هشت سال گذشته دوره شما نبوده است. این هشت سال پیشنیازی است بر دوره جدیدی که متعلق به شماست. لذت در هزینه دادن است. هرچه کار سختتر باشد بیشتر توجه معشوق را به خود جلب می‌کند. انتظار بهار مستلزم دادن هزینه است.

 

 من نمیدانم مشکل برخی آقایان با زنان چیست؟

من نمیدانم برخی از آقایان چه مشکلی با بهار دارند؟ از اینکه برخی آقایان بهار را به فصل محدود کردند من ناراحت نشدم. من آنجا خجالت کشیدم که گفتند بهار اسم زن است. من نمیفهمم چرا برخی به اسم زنها حساسند. انسان تا چشم باز می‌کند خود را در کنار یک زن میبیند، بزرگ هم که می‌شود در کنار یک زن دیگر (همسر) احساس آرامش می‌کند.

 

 من اگر بگویم سرباز ولایتم برخی ناراحت می‌شوند

من اگر در تلویزیون بگویم من سرباز ولایتم برخی ناراحت می‌شوند و یکی از مجریان تلویزیون را به خاطر تریبون دادن به بنده در همین موضوع اذیت کردند.

 

 برخی امام زمان (عج) را فقط برای نیمه شعبان می‌خواهند

آن روزی که در ایران انقلاب شد امام دو مطلب اساسی در مورد جغرافیا و تاریخ انقلاب فرمودند: 1- جغرافیای انقلاب: هرجا ظلم باشد مبارزه هست و هرجا مبارزه باشد ما هستیم و این همان معنای «کل ارض کربلاست».

2- تاریخ انقلاب: که این به معنای این است که انقلاب میماند تا این پرچم را به دست امام زمان(عج) برساند.

اما برخی این را در جامعه قبل نداشتند. گفتند امام زمان(عج) برای نیمه شعبان است و یک مسئله شخصی. برخی گفتند که جمهوری اسلامی که آمد تمام شد و به بار نشست و معتقد بودند که انقلاب تمام شده و دیگر نیازی به دگرگونی نیست. اما تفکر امام این نبود. امام میفرمود انقلاب ادامه دارد. برخی خواص جزو گروه اول هستند که میگویند با تشکیل جمهوری اسلامی انقلاب تمام شد که این در تضاد کامل با افکار امام است. گروهی نیز معتقدند انقلاب جهانی است. اما آیا این موضوع به صرف گفتن قابل قبول است؟

نه، ما باید عملا این را فهمیده باشیم و در رفتار و گفتار و پندار موضوع ساری و جاری باشیم. کسی که معتقد به انقلاب است باید لوازم و آثار این تفکر را نیز بپذیرد.

 

 انسان بهاری زندگی‎اش را فدای جمع‎آوری اموال نمی‌کند

در مکتب امام عصر همه سربازند. سرباز جیره دارد و خیالش از جیره راحت است. نگران نیست چون در هرحال جیرهاش را به او میدهند. چرا که فرماندهی دارد که بر امور او نظارت داشته و او را فراموش نمی‌کند.

انسان بهاری که اعتقاد به داشتن فرمانده دارد زندگی‎اش را فدای جمع‎آوری اموال نمی‌کند، از فردایش نگران نیست چون فرمانده دارد. البته‌این به معنای رها کردن دنیا نیست، انسان باید به دنبال دنیا در حدی برود که احساس ذلت و فقر نکند. بدترین ریا این است که انسان ظاهر ساده و باطنی برخلاف آن داشته باشد.

 

 احمدی‎نژاد شورای سیاست روابط خارجی آمریکا را ضربه فنی کرد

من با آقای احمدی نژاد دو نفره در جمع حدود سی و پنج نفره شورای سیاست روابط خارجی آمریکا که روسای موسسات پژوهشی آمریکا هم آنجا بودند و طراح طرح برخورد دوگانه‌ایران و عراق در جنگ هسته‎ای ناظر بر آن بود شرکت کردم. یکی یکی در مسائل مختلف از جمله هسته‎ای، حقوق بشر، خاورمیانه و ... سوالات خود را مطرح کردند. و یکی یکی به دست احمدی نژاد این سرباز بهاری(که او سرباز بهار است و من بوی بهار را از او میگیرم) ضربه فنی شدند. این را همه جا منتشر کنید. دوربین‎های آنجا فیلم گرفتند ولی به ما فیلمی ندادند. مثل الان که همه دوربین دارند فقط ما نداریم(خنده حضار)

 

 همه کسانی که پشت سرم حرف زدند را بخشیدم

آنهایی که پشت سر من حرف زدند من خجالت میکشم یقه برخی را بگیرم. من همه را بخشیدم و به پیشگاه خدا عرضه کردم تا جایی که دشمن تو نباشند و به من مربوط است همه را بخشیدم.

 

 ولایتمدار و ضدولایت در انتخابات خود را رو می‌کنند

(در پاسخ به شبهه یکی از حضار در مورد ضعف ولایتمداری رئیس جمهوری و مشایی): نگران نباشید در انتخابات مشخص می‌شود که چه کسی ولایتمدار است.

 شش، هفت سال است زندگی مشایی رصد می‌شود

یکی از دوستان گفت: در یکی از نهادها یک آقایی یک ساعت علیه شما حرف زد، پس از پایان جلسه من به او گفتم یک ساعت حرف زدی، نه جدولی، نه سندی. پاسخ این آقا بسیار جالب است، وی میگوید:

از من سند میخواهید! شش، هفت سال است همه دستگاه‌های امنیتی زندگی این فرد را رصد می‌کنند ولی یک نقطه منفی از زندگی این فرد پیدا نکرده‎اند. (خنده حضار)

ما از ادامه راه منصرف نشده‎ایم، انقلاب اسلامی ایران و ولایت فقیه به عنوان ماموریتی در دوران غیبت این ظرفیت را دارند که افقهایی را به مردم دنیا معرفی کند که آنان از سر معرفت و عشق به آن افقها نگاه کنند. ولایت فقیهی که ما معرفی میکنیم متعلق به 75 میلیون نفر ایرانی و حتی همه ملتهای مسلمان و بالاتر از آن همه ملل آدم است. تبعیت از ولایت فقیه که در ارتباط با عالم معناست واجب است و اگر کسی از این ولایت جدا شود تحت ولایت طاغوت خواهد رفت.

ولی فقیهی که ما پرچمش را بلند میکنیم، ولی فقیهی است که مهربانترین چهره از او در اذهان نقش پیدا می‌کند. ولی فقیهی است که همه مردم با او نسبت یکسانی دارند.

 

 دولت باید در کف خیابان و با مردم باشد

دولت نباید جلو باشد و مردم به دنبالش بدوند. دولت باید بایستد ببیند چه اتفاقی افتاده است. ما پس از رسیدگی سه یا چهار ماهه به مشکلات مردم متهم به انحراف و التقاط میشدیم.

 

 علت سکوت دو ساله

من دو سال حقیقتا سکوت کردم. سکوت به معنای هیچ کار نکردن نبود.

دلیل این سکوت این بود که در فضای غبارآلود که جز اتهام و خبرهای دروغ متواتر چیز دیگری شنیده نمی‌شود جریان حق اگر وارد شود حتما شکست میخورد. در تاریخ نیز نمونه‌های زیادی از این نوع شکست وجود دارد. راه ما سکوت در فضای غبارآلود بوده و جز این چارهای نبود.

احمدینژاد با 24 میلیون رای باید مغرور میشد و خود را محبوبترین فرد در ایران میدانست. خصوصا اینک‌هاین رای در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه بوده است. اما وی به جای آفت غرور به دنبال مطالبه آرای جبهه مقابل بود.

 

 بین 24 میلیون و 15 میلیون تفاوتی نیست

آدمهای خیلی تند در هر دو جریان بسیار محدودند. بقیه توده‌های مردم هستند که با یک حرکت آرایشان عوض می‌شود.* وحدتی که با تنزل از اصول شکل بگیرد مایه تفرقه و چند دستگی خواهد بود

وی با اشاره به اینکه امروز جامعه ما به شدت به وحدت نیاز دارد، افزود: البته هرگاه از اصولی که قرار باشد بر مبنای آنها وحدت شکل بگیرد، تنزل کنیم به همان نسبت این وحدت سست‌تر و موقتی‌‌تر خواهد بود و دامنه‌اش نیز محدودتر خواهد شد و اساساً خود باعث تفرقه و چنددستگی می‌شود، چرا که سطح قاعده‌ای که برای آن در نظر گرفته شده در عمل مناسب وحدت نیست.

مهندس رحیم مشایی اظهار داشت: برای وحدت باید آرمان‌ها را متعالی نگاه کنیم و اگر کسی بود که ویژگی‌های او با مشخصه‌های آرمانی محدود ما همخوانی نداشت، برخورد قهری نکنیم؛ مواجهه حضرت آقا در سفر به خراسان شمالی و مثالی که درباره پوشش برخی دختران حاضر در جلسه زدند باید برای ما الگو باشد، که اگر کسی برخی مشخصه‌های مد نظر ما را نداشت، چگونه با او برخورد کنیم.* دولت مجبور به سکوت بود چرا که در فضای غبارآلود مواجهه جریان حق با دروغ قطعا محکوم به شکست است

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در ادامه سخنان خود درباره علت سکوت دو ساله خود که موضوع سوال یکی از حاضران بود، گفت: عده‌ای هستند که هر دولتی را که به پایان کار خود نزدیک می‌شود، مورد هجمه قرار می‌دهند، اما درباره دولت دکتر احمدی‌نژاد احساس کردند که نمی‌شود در طول یکسال آخر کار آن را تمام کرد و به همین خاطر از دو سال مانده به پایان عمر دولت کار خود را شروع کردند.

مشاور رییس‌جمهور اضافه کرد: وقتی این هجمه شروع شد ما دیدیم که امکاناتمان در برابر آنها خیلی ناچیز است، چرا که همه گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب و غیره نیروهایشان را تجمیع کرده بودند و تفاوتی در موضع رسانه‌های گروه‌های مختلف در هجمه علیه دولت پیدا نمی‌شد.

وی اظهار داشت: خبرهای متواتر دروغ منتشر می‌شد و از افراد مختلف علیه دولت اعتراف گرفته می‌شد و بقیه هم تحت عنوان مصاحبه این اعترافات را تأیید می‌کردند و فضایی ابهام‌آلود ایجاد شده بود که کاملاً غبارآلود بود و جریان حق قطعاً اگر می‌خواست در چنین فضایی به مواجهه برخیزد، شکست می‌خورد.

مهندس رحیم مشایی با تاکید بر اینکه تنها راه پیش روی ما سکوت بود، افزود: البته سکوت به معنای این نبود که ما هیچ کار نکنیم و اگر ارزیابی کنید خواهید دید که محبوبیت احمدی‌نژاد امروز پس از این مسایل بیش از همه هشت سال گذشته است و طیف وسیعی که به دلایل مختلف طرفدار احمدی‌نژاد نبودند امروز احمدی‌نژادی هستند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به نتیجه انتخابات سال 80 و مجموع آراء حدود 30 میلیونی انتخابات تصریح کرد: احمدی‌نژاد پس از برگزیده شدن به سراغ کسانی رفت که تا به حال رأی نداده بودند و دیدیم که در انتخابات سال 88، ده میلیون نفر به جمعیت کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بودند، اضافه شد.

مشاور رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر ما نیز در فضای غوغاسالارانه دو سال گذشته مانند دیگران رفتار می‌کردیم مردم از ما منزجر می‌شدند، اما درباره این دو سال که به اندازه دو قرن گذشت حرف‌های شنیدنی بسیاری هست که امیدوارم روزی دکتر احمدی‌نژاد آنها را بیان کند.

وی با بیان اینکه اگر دولت پای کار انتخابات بیاید، باید به مردم و همه جهان بگوید که چگونه فکر می‌کند، گفت: در دولت تلاش کردیم از وقوع یک انفکاک جلوگیری شود و سعی شد تلاش برخی برای تفکیک حضرت آقا و دکتر احمدی‌نژاد موفق نشود و از سوی دیگر تلاش کردیم، انفکاک انبوه توده‌های مردم از سیاست و تبدیل آنها به تماشاچی که خطر بزرگی برای نظام و انقلاب است، واقع نشود.

مهندس رحیم مشایی افزود: تفاوت منطق رهبر عزیز ما و دولت با برخی دیگر این است که آنها راضی بودند و هستند که مشارکت در انتخابات حداقلی باشد تا خودشان انتخاب شوند؛ در حالی که حضرت آقا و دولت به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستند، چرا که نظام جمهوری اسلامی را مستحضر به پشتیبانی ملت می‌دانند.* دوره جدیدی از اسلام گرایی آغاز شده که باید نام مهدویت بر آن گذاشت

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به سوالی درباره بخشی از یک سخنرانی خود مبنی بر به پایان رسیدن دوره اسلام‌گرایی، تصریح کرد: موضوع آن سخنرانی که در زمان حضور بنده در شهرداری صورت گرفته بود، امام زمان(عج) بود، چگونه می‌شود در یک سخنرانی با محوریت امام زمان(عج) است، سخن از به پایان رسیدن دوره اسلام‌گرایی مطرح شود.

مشاور رییس‌جمهور ادامه داد: بنده ده‌ها بار بعد از آن سخنرانی کرده و گفته‌ام که دوره کدام اسلام‌گرایی به سر رسیده است. امروز کسانی که در سوریه دیگران را سر می‌برند یا در بمب‌گذاری‌ها می‌کشند نیز فریاد الله‌اکبر سر می‌دهند و دم از اسلام‌گرایی می‌زنند. منظور بنده در آن سخنرانی به سر رسیدن دوره چنین اسلام‌گرایی‌هایی بود.

وی خاطرنشان کرد: حرف بنده این است که دیگر زمان آن به سر رسیده که هرکس به طور کلی دم از اسلام بزند و بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره‌ای جدید آغاز شده که هرکسی نمی‌تواند در آن مدعی اسلام‌گرایی شود. آیا امروز در جمهوری اسلامی می‌توان اسلامی را که عربستان، ترکیه، مصر و قطر، مدعی آن هستند، تأیید کرد؟

مهندس رحیم مشایی گفت: دوره جدیدی از اسلام‌گرایی آغاز شده که باید نام آن را دوره مهدویت گذاشت، دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد و شناخت عمومی مردم دنیا از اسلام، به عنوان یک مفهوم کلی بخصوص با توجه به قرائت‌هایی که در برخی کشورها ارائه شده است، منفی می‌باشد، لذا باید اسلام خودمان را که برآمده از مکتب ایران و متکی به اصل اسلام است، به جهان معرفی کنیم و این به معنای این نیست که اسلام را کنار بگذاریم.

/ 9 نظر / 74 بازدید
سپاهی

سلام مطالب خوبی دارید .استفاده کردیم. تو پیوندها "امام حاضر "نه "امام حاظر"

محمود صارمی

سلام رفیق،به روز شده ام با شهیدان تهمت... راستی برایم دعا کن

...و 10 سال دیگر وقتی نام کسانی را که امروز بزرگ به نظر می‌رسند بر زبان بیاورید کسی آنها را به یاد نخواهد آورد. سوال: امروز چه کسانی بزرگ به نظر می رسند؟منظور مهندس چه کسانی است؟

...و 10 سال دیگر وقتی نام کسانی را که امروز بزرگ به نظر می‌رسند بر زبان بیاورید کسی آنها را به یاد نخواهد آورد. سوال: امروز چه کسانی بزرگ به نظر می رسند؟منظور مهندس چه کسانی است؟

سلام میشه بفرمایید چطور به این فهم درمورد مهندس مشایی رسیدید؟! منظورم اینه که برای شناخت مشایی چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟ لطفا راهنمایی کنید.

امکان ملاقات حضوری نیست ولی اگر در این زمینه سندی دارید،لطف میکنید از طریق ایمیل به دست من برسونید.

سلام دوباره اگر امکانش هست درمورد شناخت جبهه پایداری و شخص علامه مصباح نیز منابعی معرفی کنید.

...

سلام فیلم یا صوت این جلسه لطفا...

جانباز از اصفهان

/ با سلام بر شما دوستان انقلابی با مطلب مهم و قابل تأمل: دست اندکاران شورای نگهبان تحمل می کنیم ، ولی نگران همسویی ناخود آگاه شما با دشمنان داخلی و خارجی هستیم به روز شده ام. دوستان حتما” مطالعه بفرمایید. http://noore14d3.blogsky.com /