دلم برای روحانی دودکش تنگ می شود!

مدت هاست قاب تی وی برایم غریبه ای بیش نیست ولی امسال دو برنامه تلویزیون در ایام ماه رمضان حسرت بر دلم گذاشت. اول "ماه عسل" بود که نرفتن و ندیدنش برایم دلتنگ کننده شد و دیگری جدایی از روحانی "دودکش" و آرزویی که ایکاش همه روحانی های اطرافم دودکشی بودند.

قبل ترها که امیدوارتر بودم به اصلاح خود و دیگران بسیار می خواندم و می نوشتم از نقطه اتکاء "بهبود" روابط انسانها که همان "حوزه" و "روحانیت" باشد. از بچگی عاشق عبای روحانیت بودم چراکه برایم همان گرمای چادر مادرم را داشت ولی بزرگتر که شدم دیدم این عبا خود می خواهد نامأنوس باشد. روحانی سریال دودکش برایم یاد بچگی را زنده کرد، تا آنجاکه دلم برای جواد عزتی در قامت روحانی مسجد محله تنگ می شود.

نقشی که جواد عزتی بازی کرد، نقش یک امام جماعت مسجد بود. این حقیقتی است که یک امام جماعت مسجد در یک محله مسکونی مسئولیت‌هایی سنگین‌تر از یک روحانی به معنای عام کلمه بر عهده دارد. لطفی که روحانی دودکش برای من داشت بر اساس مسئولیت‌های یک روحانی مسجد در یک محله مسکونی بود. محاسنی که اگر روحانیون و خصوصا امام جماعات مساجد شهری به کار می بستند، تحولی عمیق در عرصه فرهنگی در کشور شکل می‌گرفت ولی حیف...

روحانی مسجد محل دودکش، در مسجد حضوری پررنگ داشت.

روحانی مسجد محل دودکش، خودش را از مردم جدا نمی کرد، کلاه کاسکت به سر داشت و سوار موتور می شد و حتی مسافر هم می زد تا کمکی کرده باشد.

روحانی مسجد محل دودکش، نسبت به همسایگان مسجد آشنایی داشت و به بهانه‌های مختلف، در منزل آنها می‌رفت و با زن و مرد آنها دوست بود.

روحانی مسجد محل دودکش، نه تنها امور مسجد را مدیریت می‌کرد بلکه سعی در مدیریت روابط بین مردم محل نیز داشت و با آنها دوست و یکی بود.

همه بچه ها روحانی مسجد محل دودکش را دوست داشتند، چراکه مهربان و دوست داشتنی بود.

روحانی مسجد محل دودکش، خود را در غم و شادی مردم محل شریک می‌دانست. (رفتن به بیمارستان برای عیادت پسر فیروز)

‏روحانی مسجد محل دودکش، برای حل مشکلات مردم زمان صرف می‌کرد و سعی در مشکل‌گشایی آنها داشت. (دادن وام از صندوق قرض‌الحسنه مسجد)‏

‏روحانی مسجد محل، لزوماً در بالای منبر حرف‌ها و تذکراتش را نمی‌گفت بلکه بیشتر وقتِ تربیتی و تذکرات اخلاقی‌اش به صحبت‌های رو در رو در کوچه و خیابان اختصاص داشت.

روحانی مسجد محل دودکش، ‏برای شنیدن غم و غصه‌های مردم فرصت می‌گذاشت و مردم او را به عنوان امین خود قبول داشتند و حرفی که حتی به خانواده‌شان نمی‌توانستند بزنند با او در میان می‌گذاشتند.

‏روحانی مسجد محل دودکش، مخاطب خودش را همه مردم محل می‌دانست نه فقط افرادی که به مسجد می‌آیند و نه فقط افرادی که ظاهر مسجدی دارند مانند خانم‌های چادری!

روحانی مسجد محل دودکش، مسجد را تبدیل به خانه دوم مردم و اهالی کرده بود. (در روزی که قالیشویی برای مجلس عروسی واگذار شده بود، خانواده فیروز در مسجد سفره افطارشان را پهن کردند.)

برخی ها نقد نوشتند و گفتند روحانی دودکش به روحانیت توهین کرد چراکه تداعی گر یک روحانی ساده لوح، کم حافظه و به دور از هوش و فهم زمانه بود؛ بگذار بگویند تا مسکنی شود بر عذاب وجدانشان... دودکشی‌ها عاقبت به خیر می‌شوند، همانطور که "مارمولک" عاقبت به خیر شد.

نکته پایانی اینکه مسجد باید محور تمامی تعاملات و روابط مردم در یک محل باشد و امام جماعت مسجد مدیر مسجد و مدیر تمام روابطی است که حول محور مسجد در محل شکل می‌گیرد، هر چقدر این مدیریت قوی‌تر و پویاتر، مسجد سرزنده‌تر و محله سالم‌تر ولی حیف که مسجد محل ما اینطور نیست.

/ 12 نظر / 66 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Ramin

سلام تیتر جالبی انتخاب کردی! من مطلب مربوط به یک هفته کاری رئیس جمهور ایرانی را از وبلاگت به سایت افسران لینک دادم اما عکس هاش رو دیگه نمی بینم، چرا؟ http://www.afsaran.ir/site/click/305355?url=http%3A%2F%2Fsaeed-yaser.persianblog.ir%2Fpost%2F68%2F

بهاری (مبشر بهاران)

سلام بسیار بسیار زیبا و حرف دل بود... به امید بهار... یا علی ع

بهاری (مبشر بهاران)

سلام بسیار بسیار زیبا و حرف دل بود... به امید بهار... یا علی ع

بهاری (مبشر بهاران)

سلام بروز هستم با یک تصویر! یا علی ع!

روح الله علی بیگی

سلام متشکرم که سر زدید مطالب بسیار زیبایی گذاشتیدو از همه مطالب همین جمله بیشتر برایم خوشایند و زیبا بود اینکه نوشتید "دلم برای روحانی دودکش تنگ میشود" همین مطلب ، جمله بسیار جالبی و زیرکانه ی هستش

محمد

سلام اينا كه گفتيد همه خوبه اما ، يه كم فكر كنيم و كلاه خودمونو قاضي كنيم مي بينيم كه يه جورايي ما ميخوايم همه چيز و تقصير دوروبريامون بندازيم ؛ خودمو مييگم ، اگه به هر دليلي شرايط اجتماعي و يا كم كاري ديگران اونجوري نيستند كه ما ميخوايم ، دليلي نداره ازشون ايراد بگيريم سعي كنيم شرايط رو بسنجيم و صبور باشيم بقيه هم مثل ما انسانند و از آسمون نازل نشدند.

ذره

ا سلام دعوتید به *زنان هم جنگیدند... * http://zareh.blog.ir/post/113 یا علی.

بهاری(مبشر بهاران)

سلام با "خدا هم با ماست" بروز هستم... یا علی! [گل]

یه دانشجو

سلام اگه دیگه ب روز نمشید خبر بدین نیایم

همت نیوز

همت نیوز امد در خلا رسانه های احمدی نژادی همت نیوز یک رسانه دانشجویی است که به هیچ ارگان نهاد، سازمان و تشکلی وابسته نیست و تنها بر اساس احساس وظیفه در راستای طرح نظرات دانشجویی در فضای رسانه های سایبری کشور راه اندازی شده است. سعی ما بر این است که یکصدایی رسانه های سایبری را شکسته و ورای منافع حزبی و سیاسی رسانه ها، اخباری را به گوش شما برسانیم که در سیلاب خبرسازیها و خبررسانی های این روزهای کشور، کمتر قادر به شنیدن آن هستید. با ما باشید… لینک یادتون نره[گل]