بیانیه جامعه اسلامی دانشجوییان دانشگاه صنعتی سهند تبریز پیرامون انتخابات نهم مج

بیانیه جامعه اسلامی دانشجوییان دانشگاه صنعتی سهند تبریز

پیرامون انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی

انقلاب اسلامی ایران آغازی حماسه ای داشت و در طی این عمر 33ساله خود نیز سراسر رویداد بوده است، رویداد هایی که همیشه به دست صاحبان اصلی این انقلاب یعنی مردم تبدیل به حماسه ای بی بدیل گشته اند.

و یکی از صحنه هایی که همواره مردم در آن لبیک گوی آرمان هایشان بوده اند انتخابات بوده است، چراکه انتخابات سنگر کشور است و به نوعی مصون ساز سرنوشت هر ملتی است و عاملی است که دشمن را از تعرّض و تجاوز و پُررویی بیشتر باز می دارد.(1)

و به نوعی انتخابات یک نمایشگاه است براى نشان دادن عزم و رشد ملى ملت ایران، استقامت ملت ایران، دانائى و هوشیارى ملت ایران که به کشور مصونیت می دهد و باعث بقای هیبت ملت می گردد.(2)

و در این ایام که موج بیداری بر دل مردم جهان طنین انداخته و ایران اسلامی به عنوان نماد بازگشت به ارزش های حقیقی شناخته شده است، سوی نگاه ملت های دیگر نیز به انتخاباتی است که این پیشکسوت انتخاباتی و انقلابی به راه خواهد انداخت که این مسبب آن است که اهمیت انتخابات مجلس نهم مضاعف گردد.

و حال با در نظر گرفتن مسائل داخلی و خارجی باید بتوان به تحلیلی عملیاتی برای داشتن انتخاباتی بهتر در همه ابعاد رسید که برای نیل به این مهم همواره بایستی گوش به کلام جایگاه ولایت سپرد.

پس مواردی قابل تذکر است که جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز آن ها را به جامعه ی دانشجویی و غیر دانشجویی گوشزد می کند:

1-         باید بدانیم که انتخاب است که فردای ما را می سازد و با علم بر اینکه یک مجلس صالح و سالم و قوی می تواند بر عملکرد صحیح همه دستگاه های کشور -  بر عملکرد دولت، بر عملکرد قوه‌ى قضائیه، حتّى بر عملکرد نیروهاى مسلح - اثر بگذارد، باید بهترین انتخاب را داشته باشیم. و باید دانست همانطور که مجلس صالح می تواند بر صحیح و با آرامش کار کردن دستگاه های دیگر مؤثر باشد و در جهت رسیدن به اهداف مشترک تسهیل کننده ی امور باشد، مجلس ناصالح نیز می تواند به نوعی فقط در جهت سیاسی بازی و سنگ اندازی در امور قدم بردارد و چرخه رسیدن به آنچه حق ملت است را کُند نماید.(3)

2-         امروز در دنیا، دموکراسى، یک دموکراسى حقیقى نیست؛ زیرا فشار تبلیغات پُر زرق و برق توخالى، با سخنان فریب‌آمیز، آن‌چنان بر ذهن مردم سنگینى مى‌کند، که امکان انتخاب درست را به مردم نمى‌دهد؛ نمى‌گذارند مردم فکر کنند. حرفهایى که مى‌زنند، وعده‌هایى که مى‌دهند، قیافه‌هایى که مى‌گیرند، تملقهایى که از بعضى از قشر‌ها یا گروه‌ها مى‌گویند، ارتباط هایى که با جناح هاى خاصى برقرار مى‌کنند تا نظر آن‌ها را جلب بکنند، این‌ها کارهاى سالمى نیست؛ کارهایى است که وقتى در یک مجموعه‌ى مردمى انجام گرفت، فضا را مسموم مى‌کند و قدرت فکر کردن به آن‌ها نمى‌دهد.(4)

پس بایستی در چنین فضایی به حرکات و سخنانی که این گونه اند حساس بود.  باید از کسانی که به عنوان مثال در این ایام به بهانه ی حمایت از تیم ورزشی و یا گروه های خاص سیاسی حرف هایی می زنند، اعلام برائت کرد و از آنانی که سعی بر احساسی کردن امر انتخابات دارند دوری گزید.

3-         تحزب همواره امر پسندیده ای است، و براساس سخنان گهربار رهبری، ما با تحزب مطلقاً مخالفتی نداریم و معتقدیم تحزب با وحدت جامعه منافاتی ندارد، به شرط آنکه با نگاه درست ایجاد شود.

ولی در اطراف ما دو نوع حزب می تواند در جامعه شکل بگیرد: یکی حزبی که برای کانال‌کشی و کادرسازی و هدایت فکری جامعه در زمینه‌های مختلف شکل می گیرد و گروه دیگری از احزاب، حزب‌های قدرت‌طلب هستند که در واقع باشگاه‌هایی برای کسب قدرت می باشند و سعی می‌کنند از هر طریق از جمله زد و بند سیاسی به قدرت برسند.(5)

حال با این اوصاف باید دید روندی که امروز سر جریان انتخابات در حال جاری شدن است چیست؟

چنانچه نگاهی دقیق داشته باشیم خواهیم دید این تعدد جبهه ها و لیست ها از گروه اول نیست و بلکه فقط بحث اصلی در این میان یارکشی های سیاسی است.

که با این توصیف حزب و جبهه ای که به دنبال یارکشی های سیاسی آن هم به هر قیمتی است را نمی توان مورد صلاح ملت و جامعه و آرمان های نظام دانست، چرا که این جبهه ها پس از پیروزی بیشتر دل در گرو خواسته های سیاسی خود دارند تا دغدغه ی نیازهای جامعه.

پس با این اوصاف بایستی به سراغ کاندیداهایی رفت که تقیّد حزبی نداشته باشند، چراکه اگر فردی در این شرایط سیاسی تقیّد حزبی داشته باشد همواره منافع حزب را مجبور است به نوعی ارجح بداند حتی بر خواست مردم؛ و همواره درگیر یارکشی و بازی های سیاسی می گردد. پس مسلم است که در این شرایطی که جبهه ها و گروه ها با اهداف سیاسی روی کار آمده اند نمی شود به  راحتی به لیست های آنان اعتماد کرد و بهترین راه، رفتن به سراغ افرادی است که مستقل فکر کنند و اگر هم در لیستی قرار گرفته اند حداقل تعلّق جبهه ای نداشته باشند.

پس پر واضح است که اکثر کاندیداهای لیستی از همین الآن و قبل انتخابات خود را فروخته اند، مخصوصاً افرادی که مستقیم از پایتخت در لیست قرار می گیرند و این افراد مجبور اند وامدار بزرگان جبهه خود و منافع حزبی خود باشند تا منافع مردم.

4-         سخن مهم دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که عده ای از کاندیداها هستند که قبلاً هم بوده اند و کارشان فتنه‌گرى است و سیاسی کاری می کنند، نظام را تضعیف مى‌کنند و کارایى دستگاه‌ها را از آن‌ها مى‌گیرند و به تعبیر رسایى که بین مردم رایج است، چوب لاى چرخ دستگاه مى‌گذارند، که این افراد واقعاً نمى‌توانند در آن تریبون به آن عظمت حضور پیدا کنند؛ اینان نباید وارد مجلس شوند.(6) چراکه ورود این افراد باعث کند شدن حرکت دستگاه های دیگر کشور مخصوصاً دستگاه های اجرایی و دولت در انجام امور جامعه می شود، چنانچه در مجلس هشتم بسیار شاهد این بی اخلاقی ها و سیاسی کاری ها علیه دولت بودیم به طوری که خود مقام معظم رهبری نیز نسبت به این حرکات تذکر جدی دادند.

5-         کاندیداهایی که می خواهند وارد مجلس شوند بایستی به نوعی موضع خود را با دولت مشخص نمایند، چراکه به اذعان مقام معظم رهبری بی سابقه ترین عملکرد مناسب را دولت دکتر احمدی نژاد داشته است، پس با این وجود کسانی که به اسم مخافت با این دولت خود را بر سر زبان ها می اندازند نمی توانند مدافع منویات رهبری و منافع مردم باشند. البته این به آن معنی نیست که منتقدین را کنار بگذاریم بلکه بدان معناست، افرادی که در جهت تخریب و تکفیر عملکرد کلی دولت هستند نمی توانند به عنوان مکمل این روند مطلوب عمل کنند.

پس باید مواظب باشیم که در انتخاب افراد جهت نمایندگی مجلس سراغ کسانی که دستگاه های دیگر ِکشور - مخصوصاً دولت - را به چشم یک رقیب می نگرند نرویم، که اگر این شود حرکت نظام جهت رسیدن به اهدافش کُند خواهد شد.

آن کسانى که واقعاً رفتار و اعمال و گفتار آن‌ها حاکى از این است که براى خاطر هر انگیزه‌اى - یا به انگیزه‌هاى سیاسى، یا به انگیزه‌هاى شخصى و خصلتى - با نظام مقابله دارند، این‌ها نباید وارد مجلس بشوند؛ از این جهت بایستى خیلى رعایت کرد.

و پیشنهاد می گردد نمایندگانی هم که در لیست های جبهه های مخالف دولت قرار دارند نیز به نوعی موضع خود را در قبال دولت شفاف نمایند، چراکه اگر موضعی مخالف و حتی غیر صریح در قبال دولت داشته باشند نخواهند توانست اعتماد مردم و علی الخصوص قشر دانشجو را حفظ نمایند.

6-         همچنین یکی از ملاک های دیگری که می تواند ملاک شناخت کاندیداهای اصلح باشد اعلام موضع در برابر بعضی از اقدامات ناشایست مجلس هشتم است. اقداماتی که گاهاً صدای مردم و رهبری را هم در آورد، من جمله بحث وقف اموال ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد، و یا مسئله ایران خودرو و حمایت از محصولات داخلی، رکوردشکنی نمایندگان مجلس هشتم در سفرهای خارجی، و یا طرح «خود نظارتی» نمایندگان مجلس، و یا طرح «حقوق مادام العمر» و یا ماجراهای سفر لاریجانی به ترکیه و... که همیشه صدای دلسوزان نظام را در می آورد.

7-         صحبت دیگر هم که شاید همه ی این سخنان را در پی بگیرد همان دوری کاندیداها از مراکز قدرت و ثروت است که اگر چنانچه نامزدها به مراکز ثروت و قدرت متصل شوند، کار خراب میشود. و چنانچه نماینده ای با این نوع پول ها و با رانت این جور قدرت ها وارد مجلس شود خود را نسبت به آنان متعهد می داند و چنین شخصی نمی تواند وکالت خوبی از سوی مردم داشته باشد.

 

در آخر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز اعلام می دارد که به حول و قوه ی الهی و ایمان و وفاداری مردم انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی هرچه بهتر و با شکوه تر برگزار خواهد شد.

 

(1): خطبه‌هاى نماز جمعه تهران‌ ۱۳۸۲/۱۱/۲۴

(2): بیانات در اجتماع عظیم مردم یزد ۱۳۸۶/۱۰/۱۲

(3): خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

(4): بیانات در دیدار با وزیر و مسؤولان وزارت کشور و استانداران 1370/09/27

(5): بیانات در دیدار دانشجویان کرمانشاه۱۳۹۰/۰۷/۲۴

(6):بیانات در دیدار با اعضاى هیأت مرکزى نظارت بر انتخابات چهارمین دوره‌ى مجلس شوراى اسلامى‌  04/12/1370

(7): بیانات در دیدار با مردم قم، 19 دی 1390

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 28 بازدید